Statystyki
Uaktualnienie: 03.04.2018
Jeżeli polubiłeś tę stronę,
wypełnij, proszę, formularz.
Polecane strony

Blog

2018-03-05 18:34

PodziemnaTV o Kredycie Społecznym

Dokładnie dwa miesiące temu, twórca kanału "PodziemnaTV" na YouTube, pan Konrad Daniel, poczynił materiał na temat Kredytu Społecznego. Niestety nie zaznajomił się wystarczająco z tematem, co doprowadziło do tego, iż jego materiał przedstawia mylne przemyślenia autora. Nie mogłem tak tego pozostawić i po 2 dniach przygotowałem odpowiedź dla pana Konrada, którą tutaj niniejszym zamieszczam. Do tej pory nie uzyskałem jeszcze odpowiedzi.


Szanowny Panie Konradzie,
Cieszę się, iż poruszył Pan - jak to obiecał - ten temat. Od dłuższego czasu zgłębiam ideę Kredytu Społecznego (w skrócie "KS") i odnoszę wrażenie, iż Pana refleksje opierają się jedynie na pobieżnej analizie tego tematu. Poniżej zamieszczam swe spostrzeżenia. Ufam, że odniesie się Pan do nich (po bardziej dogłębnej analizie), szczególnie, iż prowadzi Pan kanał opiniotwórczy, co wymaga od Pana niezwykłej rzetelności i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za osoby budujące swój światopogląd w oparciu o prezentowane przez Pana materiały.

Szkoda, iż na liście linków do materiałów na temat KS nie umieścił Pan także strony http://doscniewoli.pl

Odnosząc się do poszczególnych kwestii, najpierw zamieszczam Pana wypowiedzi (podając dokładne namiary czasowe i cytaty), a następnie przedstawiam swój komentarz.
====================

--- A ---
1:48
...i tak jak Douglas był usprawiedliwiony... bo mógł pewnych rzeczy nie wiedzieć jeszcze, które dla nas dziś są oczywiste.
2:05
...znamy zjawisko pieniądza fiducjarnego oraz inflacji.
2:39
...i wiemy właśnie, że siła nabywcza pieniądza nie jest wartością stałą, tylko się zmienia w czasie, znamy zjawisko inflacji i deflacji. Więc Douglas jest usprawiedliwiony.

Chyba jednak Douglas był świadomy wspomnianych zjawisk (był najprawdopodobniej bardziej rozgarnięty niż się Panu wydaje; ukończył z wyróżnieniem matematykę stosowaną na uniwersytecie w Cambridge).
Właśnie dlatego jednym z filarów KS jest tzw. "rabat cenowy", o którym Pan nawet nie wspomniał w swym materiale.
Wydaje mi się, iż zarzuca Pan tu Douglasowi, iż jego teoria nie ma racji bytu w sytuacji, gdy może zaistnieć zjawisko inflacji lub deflacji. Sądzę, że nie jest to prawdą. Jednym z podstawowych założeń KS jest konieczność równowagi pomiędzy cenami, a siłą nabywczą w rękach ludzi. Skoro taka równowaga będzie zachowana, niemożliwa jest inflacja ani deflacja.


--- B ---
2:48
...ale jeśli dzisiaj współcześnie, te same absurdy i błędy bez zająknięcia powtarzają ludzie z tytułami profesorskimi, którzy propagują ideę KS, to nie mogę przejść nad tym do porządku dziennego.

Sądzę, iż przydałoby się Panu więcej pokory. Owszem tytuł naukowy nie zawsze idzie w parze z elokwencją, mądrością i kompetencjami. Jeśli jednak w jakimś temacie wypowiada się większe grono osób wysoko wykształconych, należałoby jednak poczynić refleksję, czy na pewno mylą się oni wszyscy, czy też może tylko ja jeden.
Brakuje też Panu konsekwencji. Z jednej strony kilkakrotnie zapiera się Pan, że nie jest przeciwnikiem KS i propagatorów KS oraz że jest Panu z nimi po drodze. Z drugiej strony z pewną dozą pogardy wypowiada się Pan na ich temat - jakoby byli nierozumni, myślący nielogicznie i trwający w swoim błędnym myśleniu już 100 lat, itp.


--- C ---
3:16
...Do rzeczy! Zacznę od tych poprawnych wniosków, do których doszli ludzie propagujący KS
4:16
...początki i podstawy KS są błędne i dość absurdalne
4:34
(Pierwszy cytat z artykułu)
5:05
...wszystko zaczęło się od obserwacji Douglasa, że w przedsiębiorstwie - w każdym, a więc i w całej gospodarce... suma zarobków jest niższa niż wartość (przychód) wyprodukowanych przez nich dóbr.
5:27
...proszę Państwa, to jest oczywiste, że tak jest. Tak jest i będzie zawsze.
5:57
(początek przykładu o piekarni)
8:32
...i dlatego obserwacja Douglasa jest na poziomie: niebo jest niebieskie, a trawa zielona; i dlatego jakieś wnioski wyciągamy. Całkowicie absurdalny i nielogiczny wywód. Obserwacja, z której nic nie wynika i nie może wynikać, bo ona jest oczywistością.

Obserwacja to jedna z głównych metod badawczych w wielu dziedzinach naukowych. To, że ktoś zauważa i nazywa coś oczywistego wcale nie oznacza, iż wartość jego spostrzeżeń oraz wysnuwanych na ich podstawie wniosków jest wątpliwa. Czy o Izaaku Newtonie też powie Pan, iż jego spostrzeżenie (gdy mu podobno jabłko spadło na głowę, czego konsekwencją było sformułowanie prawa powszechnego ciążenia) było oczywiste i nie mógł z niego wyciągnąć żadnych logicznych wniosków? Niby było to oczywiste dla wszystkich, iż jabłka spadają z drzew, a jednak Newton potrafił coś z tą "oczywistością" zrobić.

--- D ---
8:49
...ale... propagatorzy KS wyciągają słuszne wnioski. Nie wiem, w jaki sposób, ale do tego doszli.

Być może więc początki i podstawy KS nie były tak błędne i absurdalne, jak się to Panu wydaje?

--- D2 ---
9:38
...a zatem jak uczciwie zwiększać ilość pieniądza w obiegu?
10:39
...krótko mówiąc, jak najprościej, uczciwie wprowadzić nowo wyemitowany pieniądz do obiegu? Po prostu zmniejszając podatki i traktując te nowo wyemitowane kwoty już jako ściągnięty podatek, który pozwala obniżyć inne podatki.

W systemie KS dzisiejsze podatki nie istniałyby, gdyż nie byłyby konieczne. Koszt funkcjonowania państwa - wojsko, policja, służba zdrowia, administracja, itd. - wliczałby się w koszt uzyskania PKB, od którego zależna byłaby wysokość dywidendy.
Obecnie ściąga się stałą, określoną wcześniej należność (z wynagrodzenia, w VAT-ie, akcyzie, itd.). Oznacza to, że najpierw zakłada się określoną kwotę, która wpłynie do budżetu, a potem zastanawia się, na co by tę kwotę przeznaczyć (to właśnie jest zmuszanie bogatych do oddawania większych kwot państwu aniżeli robią to biedniejsi, którzy niejednokrotnie otrzymują zasiłki a podatków prawie żadnych nie płacą).
Tymczasem w KS to aktualne (i jednocześnie rzeczywiste i uzasadnione) potrzeby określałyby wysokość koniecznego "podatku" - dochodu z emisji pieniędzy. To właśnie o tę kwotę zmniejszona zostałaby dywidenda (po równo dla wszystkich). Gdyby jednak zaszła konieczność zmniejszenia dywidendy do zera lub wartości ujemnych (np. w sytuacji klęsk żywiołowych), to albo trzeba by ograniczyć planowane wydatki państwa, albo pozostawić dywidendę na wysokości zapobiegającej "śmierci głodowej" i podnieść ceny wszystkich produktów i usług (przypominałoby to jak gdyby chwilowy podatek VAT).


--- E ---
10:56
...ale oczywiście jest alternatywa i nie jest to tak absurdalne, jakby się wydawało na pierwszy rzut ucha.
11:35
...z tym, że to nie jest to samo, bo jeśli się wydrukuje kwoty i rozda je ludziom, to będzie to pewien rodzaj dystrybucji, tzn. przepływu bogactwa od tych zamożniejszych do tych mniej zamożnych
11:52
...redystrybucja dóbr jest niemoralna, bo nikt nie ma prawa zabierać komuś pieniędzy, by dać komuś innemu - siłą.
12:00
...To się nie godzi uczciwemu człowiekowi, aby propagował taką kradzież, rozbój.

Wnioskuję, iż uważa Pan tak, ze względu na niebezpieczeństwo inflacji, które - jak już wyżej wspomniałem - nie zachodzi w systemie KS.
To, co określa Pan tu redystrybucją, w rzeczywistości nią nie jest. Wyjaśnia to fragment "Lekcji nr 6 nt. Kredytu Społecznego" napisanej przez Alain'a Pilote'a ( http://doscniewoli.pl/?sp=arts&id=106 ):
"Istnieją dwa sposoby, by ceny i pieniądze odpowiadały sobie: ceny mogą zostać obniżone, albo portfele napełnione. Kredyt Społeczny wprowadziłby oba te rozwiązania, bez szkodzenia komukolwiek i służąc każdemu. Dwa mechanizmy sprzężone razem – obniżanie cen i dywidenda – byłyby kalkulowane, żeby zrównoważyć sumę cen z sumą pieniędzy.
Oba są konieczne. Gdyby istniała tylko dywidenda, ceny miałyby tendencję wzrostową, nawet gdyby aktualny koszt towarów pozostawał ten sam. A jeśli istniałoby tylko obniżenie cen, bez dywidendy, nie miałoby to znaczenia dla ludzi, którzy nie mają żadnego dochodu."
Tak więc ubytek siły nabywczej na skutek emisji pieniędzy służących na wypłaty dywidendy zostałby zrekompensowany odpowiednim zmniejszeniem cen.


--- F ---
14:23
(Drugi cytat)
14:53
...i teraz uwaga "Chodzi więc o to, żeby wszystko, co zostało wytworzone, mogło zostać kupione przez wszystkich". W tych kilku zdaniach macie Państwo dokładnie wszystkie absurdy popełnione przez Douglasa - błędy i nielogiczne wnioski.
15:20
...Proszę Państwa, gdyby spełnić te absurdalne życzenia, pomysły, roszczenia Douglasa, to byśmy mieli po wypłacie w danym miesiącu puste półki sklepowe.
15:32
...gdyby każdy z nas miał więcej pieniędzy (choćby nie wiem o ile), to nie będzie kupował wszystkiego, co jest w sklepach, jak leci, bo to jest bez sensu. Nikt z nas tak nie robi (i nie zrobi). Ludzie zawsze mają ograniczone zasoby i dokonywać muszą wyborów, co jest im bardziej, a co mniej potrzebne. Każdy z nas kupuje to, co chce, co jest mu potrzebne, a nie bez sensu po to tylko, aby wydać wszystkie pieniądze jakie posiada, jakie dostał z wypłaty.

Skąd wysnuł Pan ten tak oczywiście błędny wniosek, iż w systemie KS ludzie byliby zmuszeni do zakupienia całej wytworzonej produkcji i tym samym wydania każdego miesiąca wszystkich posiadanych pieniędzy? Oczywiście, że tak by nie było. (W systemie KS ludzie także będą mieli ograniczone zasoby pieniędzy.)
W cytowanym przez Pana zdaniu jest zwrot: "mogło zostać kupione", a nie "było kupione". Zdanie to nie brzmi też: "Chodzi o to, aby ludzie kupili wszystko, co zostało wyprodukowane". Tak więc KS chce dać społeczeństwu MOŻLIWOŚĆ zakupu (w pełnej wolności) całej istniejącej produkcji, nie zmuszając nikogo do kupowania czegokolwiek. Produkcja istnieje przecież właśnie dlatego, aby mogła być zakupiona, gdyż w innym przypadku nie ma ona sensu.


--- G ---
15:59
...a gdzie w tym rozumowaniu Douglasa jest miejsce na oszczędzanie? Jeśli ja nie chcę wydać całej pensji dzisiaj (chcę oszczędzić na wakacje, na emerytuję, itd.)
16:14
...na rozróżnienie jakościowe? Że nikt z nas nie wchodzi do sklepu i nie wrzuca z półki pierwszych lepszych towarów do koszyka, żeby tylko wydać to, co ma w portfelu, tylko każdy dokonuje wyborów jakościowych - chce kupić to, a nie tamto...
16:27
...to, że ktoś coś produkuje czy wytwarza, to nie oznacza, że wszyscy muszą to od razu kupować. To jest tak absurdalne, pomysł, założenie, zdanie, że aż trudno mi to komentować, proszę Państwa.

Ten Pański wywód to efekt wspomnianego już powyżej błędnego wniosku, jakoby produkcja MUSIAŁA ZOSTAĆ ZAKUPIONA w całości. Skoro jednak NIE MUSI, to jest tu miejsce zarówno na oszczędzanie ja i na rozróżnienie jakościowe.

--- H ---
16:39
...Wg koncepcji Douglasa, gdybym wymyślił sobie, że będę produkował papier toaletowy z papieru ściernego, to Douglas by drukował na to pieniądze i Państwo byście musieli to ode mnie kupić.

To, iż system KS stworzyłby pieniądze, aby ludzie MOGLI to Pańskie "narzędzie tortur" nabyć, nie powoduje, iż KS jest bez sensu. Wie Pan przecież, że nie byłoby popytu na taki produkt. Nikt więc by go od Pana nie kupił i bardzo szybko by Pan zbankrutował. Pieniądze, których ludzie by nie wydali na Pański wątpliwej użyteczności produkt, wydaliby na coś innego lub zaoszczędzili.

--- I ---
17:14
...a sprawa jest dużo prostsza. Po prostu kreacja pieniądza jest kradzieżą lub podatkiem, jak kto woli. Jeśli to robi ktokolwiek inny, niż państwo, jest kradzieżą - po prostu. I dlatego współczesny system bankowy... jest złodziejstwem, oszustwem i patologią. Nie ma to nic wspólnego z tym, ile się produkuje, czego się produkuje w tym samym czasie, ani z oczywistym faktem... (suma wynagrodzeń < wartość wytworzonych dóbr)

Douglas nie twierdził, iż fakt, który określa Pan jako oczywisty, powoduje to, że system bankowy jest oszustwem. Twierdził natomiast, iż system dystrybucji pieniądza w ręce ludności jest niezgodny z faktami i potrzebami. Obecnie (jak i za czasów Douglasa) pieniądze są rozprowadzane wśród ludzi jedynie w odniesieniu do istnienia pracy (czyli pieniądze otrzymują jedynie ci ludzie, którzy biorą czynny udział w produkcji - wykonują pracę). Zdaniem Douglasa powinien natomiast istnieć drugi - poza wspomnianym - sposób rozprowadzania pieniędzy: w odniesieniu do istniejącej produkcji, czyli tak, aby produkty, do których wytworzenia nie jest potrzebna praca ludzi (wykonują ją w całości roboty, więc żaden człowiek nie otrzyma wynagrodzenia), także MOGŁY znaleźć nabywców.
Ponadto aktualnie istniejący sposób dystrybucji pieniądza wiąże się z jego nieustannymi niedoborami, co wymusza zaciąganie kredytów w systemie bankowym, który tworzy pieniądze jako dług.


--- J ---
18:35
...ale jeśli ludzie chcą koniecznie widzieć, że coś dostają, mimo, że nie widzą tego, że wcześniej coś dają. Trudno, ja się jestem w stanie z tym pogodzić - w sensie dopuścić to - dla świętego spokoju. Można pieniądze emitować i rozdawać je ludziom - w takiej formie to robić.

W przypadku, gdyby w społeczeństwie żyły jedynie osoby zarabiające (odpowiednio wysoko) może rzeczywiście łatwiej i sensowniej byłoby ściągać niższe podatki zamiast rozdawać dywidendę. Zapomina się często o osobach, które nie pracują zawodowo (dzieci, niepełnosprawni, seniorzy, czy też osoby dobrowolnie rezygnujące z pracy - np. matki wychowujące dzieci). We wspomnianym przez Pana rozwiązaniu osoby te byłyby poszkodowane, gdyż obniżenie podatków, by ich nie obejmowało, a osoby te także zasługują na równy udział w podziale dóbr.
0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotzero * dwa = (liczba/cyfra)

2017-05-04 17:56

Galeria

Wprowadzony został nowy dział, gdzie będą zamieszczane obrazy związane tematycznie z treścią tej strony. Na początek są tylko 3, lecz w przyszłości pojawi się więcej. Mam nadzieję, iż przydadzą się szerokiemu gronu.

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybottrzy plus pięć = (liczba/cyfra)

2016-05-10 16:52

Absurd prawny

Media donoszą o kolejnym absurdzie prawnym. Zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego zginęła 4-letnia dziewczynka (wpadła do źle zabezpieczonego zbiornika kanalizacyjnego). Rolą państwa powinno być w takim przypadku udzielenie wsparcia potrzebnego bliskim dziewczynki w obliczu takiej tragedii. Tymczasem ojcu dziecka grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, gdyż źle zabezpieczył otwór zbiornika.

Oczywistym jest, iż miejsce ojca w takiej sytuacji jest przy matce dziecka i innych członkach rodziny, aby wspólnie mogli przeżyć żałobę i uporać się jakoś z tą traumą.

Znów jesteśmy zatem świadkami sytuacji, w której obowiązujące prawo wydaje się w ogóle nie zauważać realnych potrzeb człowieka i społeczeństwa.

2 komentarze | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotpięć plus cztery = (liczba/cyfra)
Komentarze
2016-09-28 10:06:11   przez Alan
Jaki absurd? Przez czyjąś lekkomyślność lub zaniechanie ktoś ginie. Sprawę bada prokuratura, co oczywiste. Faktem jest, że temu ojcu już nie potrzeba większej kary ale przepisy mają charakter generalny - gdyby zginęło Twoje dziecko w tych okolicznościach pewnie nie wystarczyłyby Ci wyrzuty sumienia osoby która nie zabezpieczyła zbiornika...? Żyjesz kolego w świecie absurdu ale to Twój świat, przykro mi...
2016-10-09 11:57:52   przez żona i mama
Jestem mamą i wiem, że gdyby moją rodzinę dotknęła taka tragedia, to nawet gdyby nieumyślnie winnym był mój mąż, bardziej niż w areszcie potrzebowałabym go w domu.

Rozumiem, że sytuacja wygląda inaczej, jeśli zawiniła osoba trzecia, a prawo traktuje ogólnie, ale w tym właśnie tkwi sedno:
prawo wcale nie musi traktować wszystkich przypadków tak samo - wystarczyłby zapis o możliwości odstąpienia od oskarżenia w sytuacjach szczególnych.

Prawo wcale nie musi być bezduszne - szkoda, że tak wielu z nas uważa inaczej.

2016-05-01 11:40

Upgrade

Z radością informujemy, iż w minionym tygodniu zwiększone zostały zasoby serwera hostingowego, na którym znajduje się strona.

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotdwa minus siedem = (liczba/cyfra)

2016-01-18 14:52

Niebezpieczne dane

Ostatnio można znów częściej spotkać ostrzeżenia przed udostępnianiem swych danych osobowych nieznanym podmiotom (na przykład akcja mBanku "Nie robisz tego w realu? Nie rób tego w sieci!"). Jest to oczywiście słuszne. Pojawia się jednak pytanie: czy sami jesteśmy w stanie ochronić swoje dane? Śmiem w to wątpić.

Zdarzają się przecież karygodne złamania procedur ochrony danych osobowych/wrażliwych nawet przez instytucje publiczne: karty pacjentów w składzie makulatury albo dane abonentów pewnej sieci komórkowej wyrzucone do śmietnika.

Mamy sytuację, w której do wzięcia pożyczki przez Internet wystarczy podać niektóre dane z dowodu osobistego. Nie jest sprawdzane, czy biorący pożyczkę rzeczywiście jest osobą, za którą się podaje (okazanie dowodu osobistego nie jest wymagane). Jednocześnie, aby skorzystać z przysługujących nam świadczeń (np. becikowe), konieczne jest przedstawienie sporej liczby przeróżnych dokumentów. Przy załatwianiu wszelkich spraw urzędowych, żąda się od nas potwierdzenia swej tożsamości poprzez okazanie dokumentu ze zdjęciem. Dlaczego więc przy zaciąganiu pożyczki (np. różnych chwilówek) nie musimy potwierdzać swej tożsamości? Jest to co najmniej zastanawiające.

Konieczna jest zmiana prawa, aby obywatele byli właściwie chronieni przed nieuprawnionym wykorzystaniem ich danych osobowych. Nie chodzi mi tutaj o mnożenie przepisów, bo to jeszcze bardziej rozbudowałoby istniejącą już, chorą biurokrację. Wystarczyłby wymóg, aby przy składaniu zobowiązań finansowych konieczne było przedstawienie 2 dokumentów urzędowych. Każdy Polak powinien 2 takie dokumenty posiadać, bo mogłyby to być m.in.: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, świadectwo ukończenia szkoły, akt zawarcia małżeństwa, itp. Skan, ksero lub zdjęcie takich dokumentów byłoby wystarczające.

W prawie powinien także funkcjonować przepis chroniący ludzi przed nieautoryzowanym użyciem ich danych osobowych mówiący, iż nie można żądać zwrotu pożyczki, której obywatel w rzeczywistości nie otrzymał (odpowiednie instytucje są w stanie to sprawdzić). Firmy pożyczkowe o wiele bardziej starałyby się weryfikować tożsamość klienta i nie pożyczałyby oszustom, gdyby konsekwencje oszustw spadały na nie, zamiast na niewinnego człowieka, któremu skradziono dane osobowe.

Dodatkowo sugeruję, aby w nowej Konstytucji (obecną "knotstytucję" trzeba zmienić, by Kredyt Społeczny mógł działać) zawrzeć zapis stanowiący, iż wszelkie umowy, które zawierają tzw. "gwiazdki", pisane są "drobnym maczkiem", mogą wprowadzić w błąd lub też są z oczywistych względów niekorzystne, traktowane były jako nieważne. Byłoby to chyba wystarczającym zabezpieczeniem przed nieuczciwymi praktykami różnych podmiotów i chroniłoby np. osoby starsze.

Póki jednak jest, jak jest, chrońmy swe dane osobowe, jak tylko możemy.

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotjeden * jeden = (liczba/cyfra)

2015-12-29 12:59

Czy Szwajcaria będzie wolna?

Jak donosi dziennik "The Telegraph", w Szwajcarii przeprowadzone zostanie referendum w sprawie odebrania prywatnym bankom komercyjnym możliwości tworzenia pieniędzy. Inicjatorzy ("Vollgeld") przeprowadzenia referendum chcą ograniczyć spekulacje finansowe poprzez wymuszenie na prywatnych bankach posiadania 100% rezerwy.

Banki nie będą już mogły tworzyć pieniędzy dla siebie. Będą mogły jedynie pożyczać pieniądze, które posiadają od deponentów lub innych banków.
Vollgeld

Jeśli referendum zakończy się pomyślnie dla inicjatorów, to Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) uzyska wyłączność na tworzenie fizycznego i elektronicznego pieniądza, jednakże decyzja odnośnie sposobu wprowadzania nowych pieniędzy do gospodarki będzie należała do rządu.

SNB utworzony w 1891r. posiadał wtedy wyłączne prawo bicia monet i emisji szwajcarskich banknotów. Teraz jednak ponad 90% pieniędzy w obiegu istnieje jako pieniądze elektroniczne tworzone przez banki prywatne, a nie SNB (bank centralny).

Rok temu Szwajcaria odrzuciła (większością ponad 78% głosów) pomysł, aby wymusić na banku centralnym zwiększenie rezerw złota z 7% do 20%. Uważano, że jest to wstęp do przywrócenia w kraju standardu złota. Teraz jednak ekonomiści są bardziej przychylni proponowanym zmianom, jako sposobowi stabilizacji gospodarki i przeciwdziałania nadmiarowemu wzrostowi akcji kredytowej.

Data referendum nie została jeszcze ustalona. Zapewne banksterzy podniosą larum, że tak nie można, że to spowoduje poważne konsekwencje, itd. — tylko po to, by utrzymać swoją ogromną władzę. Nawet jeśli Szwajcarzy dadzą się oszukać i powiedzą w referendum "NIE" (czego im bardzo nie życzę), to jest to bardzo ważny i potrzebny krok. Każda taka akcja przyczynia się bowiem do większego uświadomienia społeczeństwa.

1 komentarz | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybottrzy * dwa = (liczba/cyfra)
Komentarze
2016-01-04 02:45:11   przez jasiek z toronto
Pozdrowienia sle
Czy Szwajcaria bedzie wolna?
Na razie Szwajcarzy korzystaja z referendum I moze sie uda uciec spod zydowskiej lichwiarskiej jurysdykcji.
-===============
Pozdrowienia sle
jasiek z Toronto

http://polskawalczaca.com

2015-03-25 09:58

Sygnalizacyjne absurdy

Dziś nie będzie o ekonomii i bankach, lecz o sytuacjach na drogach. Zauważyłem, że pojawia się jakaś dziwna praktyka w programowaniu sygnalizacji świetlnych.

Na Górnym Śląsku zdarza się, że mimo obecności czujników sterujących sygnalizacją, działają one wbrew logice. Rozumiem przez to fakt, iż droga podporządkowana otrzymuje zielone światło na 1-2 sekundy nawet wtedy, gdy żaden pojazd nie czeka tam na przejazd. Skoro czujnik sprawdza obecność pojazdów, to dlaczego nie robi tego przed zmianą świateł? Czy jest w tym jakiś zbyt trudny do zrozumienia dla mnie sens, czy może sensu takiego brak, a zrobiono tak specjalnie, by denerwować kierowców i zwiększyć wpływy budżetowe ze sprzedaży paliw?

Niedawno pojawiły się także w mej okolicy nowe sygnalizacje dla pieszych. Niestety i one działają w sposób absurdalny. Często bez powodu - bo żadnych pieszych nie ma w pobliżu i nikt nie nacisnął na przycisk - sygnalizacja taka zatrzymuje ruch samochodów, by po około 1 sekundzie go przywrócić. Czy ktoś potrafi wyjaśnić, jaki jest tego sens? Jest to w pewien sposób uczenie kierowców, iż przy takiej sygnalizacji nie trzeba się zatrzymać na czerwonym, bo najprawdopodobniej za momencik znów będzie zielone.

W pobliżu mego miejsca zamieszkania są już 4 takie sygnalizacje, o których istnieniu wiem. Brakuje teraz tylko tego, by miejsca takie były monitorowane i zaczęto karać mandatami wszystkich kierowców, którym zabraknie cierpliwości lub poczują wewnętrzy opór przed takim zniewalaniem. A może tak już jest, tylko do mnie mandat jeszcze nie dotarł?

Całkowicie błędną decyzją było usunięcie kilkanaście lat temu domyślnych zielonych strzałek pozwalających wykonać prawoskręt. W ogromnej ilości miejsc mogłyby obowiązywać nadal; ich brak jest na pewno dla kierowców uciążliwy. Aktualnie stosowane zielone strzałki posiadają wadę, gdyż gasną na kilka sekund przed zmianą światła z czerwonego na zielone. Skutecznie uniemożliwia to zachowanie płynności ruchu.

Nie rozumiem także tego, iż wiele sygnalizacji nie jest wyłączanych (migające pomarańczowe) w nocy. Nawet o 1:00 działają tak jak za dnia i np. na minutę blokują ruch na drodze z pierwszeństwem mimo braku jakiegokolwiek pojazdu na drodze podporządkowanej.

Postuluję o przeprogramowanie sygnalizacji w taki sposób, by ułatwiały one (zamiast utrudniać) życie kierowcom.

1 komentarz | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotsześć * dwa = (liczba/cyfra)
Komentarze
2015-10-09 15:16:28   przez Łukasz
Super strona, co do świateł dodam że niektóre inteligentne inaczej czujniki w drodze nie wykrywają motocyklistów czekających na zielone światło. Trzeba czekać aż za motocyklistą ustawi się auto lub jechać na czerwonym po 5 min czekania.

2014-02-08 14:37

"Wielki" test "wiedzy ekonomicznej"

W miniony poniedziałek około godziny 20:25 mieliśmy możliwość obejrzeć w TVP1 "Wielki test wiedzy ekonomicznej". To już co najmniej 2 jego edycja, gdyż w 2013r. odbył się całkiem podobny "test". W studiu rywalizowali z sobą aktorzy z polskich tasiemców "M jak miłość" oraz "Klan".

I tym razem poziom pytań oraz odpowiedzi był pożałowania godny. Poniżej wszystkie pytania z odpowiedziami (właściwa zaznaczona jest na zielono) oraz mój komentarz do niektórych z nich (na szarym tle).

1. Z ilu cyfr składa się numer rachunku bankowego?
 • 13
 • 26
Jakikolwiek sens miałoby to pytanie, gdyby odpowiedzi były o wiele bardziej do siebie zbliżone.

2. Najlepiej zabezpieczone przed złodziejskim kopiowaniem są tzw. hybrydowe karty płatnicze w standardzie EMV, które zawierają:
 • pasek magnetyczny i mikroprocesor
 • podpis Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego
Widać tu dobitnie, za kogo mają obywateli władze i media: za głupi motłoch.

3. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje:
 • o kredytach w parabankach
 • o kredytobiorcach nie spłacających terminowo rat

4. Minimalna płaca w Polsce w 2014 roku wynosi:
 • 1180 zł brutto
 • 1680 zł brutto

5. Środki klientów w parabankach są przez Państwo:
 • gwarantowane
 • niegwarantowane
Odpowiedź jest oczywista dla większości ludzi.

6. Bitcoin to:
 • wirtualna waluta nie będąca prawnym środkiem płatniczym
 • oficjalna waluta jednego z państw afrykańskich

7. Dorożkarz w Krakowie płaci co miesiąc 124 zł podatku, ponieważ:
 • w Krakowie są niskie podatki
 • rozlicza się według tzw. karty podatkowej
Czy w Polsce są gdzieś niskie podatki?

8. Kowalski otrzymał 10% podwyżki wynagrodzenia. Po roku jego wynagrodzenie zmalało o 10%. W tej sytuacji zarabia on:
 • tyle samo co przed podwyżką
 • mniej niż przed podwyżką
To jest pytanie z matematyki na poziomie gimnazjum.

9. W 2013 roku średnia roczna stopa inflacji wynosiła 0,9% i była:
 • najniższa od 10 lat
 • wyższa niż rok wcześniej
Czyżby rząd chciał się pochwalić?!

10. Byk jest na giełdzie symbolem hossy, czyli okresu wzrostu cen akcji, ponieważ:
 • atakując wybija rogami przeciwnika do góry
 • nie lubi czerwonego koloru, który symbolizuje spadki cen akcji
Brak słów! Kogo to obchodzi? To jest pytanie ze znajomości nie ekonomii, ale korridy!

11. Podawana przez banki Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to koszt kredytu uwzględniający:
 • odsetki, wysokość prowizji i harmonogram spłaty rat
 • wysokość prowizji i harmonogram spłaty rat
Czy można sądzić, iż wskaźnik związany z kredytami, w którego nazwie jest "oprocentowanie", nie będzie uwzględniał odsetek?

12. Jaką część aktywów OFE mogą inwestować w obligacje Skarbu Państwa po wejściu w życie zmian w systemie emerytalnym w 2014 roku?
 • 15% wartości składki przekazywanej przez ZUS
 • nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe

13. Po wprowadzeniu od kwietnia nowych zabezpieczeń, dotychczasowe banknoty NBP będą ważne:
 • przez 2 miesiące
 • przez 2 lata
 • bezterminowo
W mediach będą jeszcze o tym wiele trąbić. Pytanie jest zbyteczne na ten czas.

14. Kiedy wyemitowano pierwsze banknoty w Polsce?
 • za panowania króla Augusta Mocnego Sasa
 • podczas powstania kościuszkowskiego 1794r.
 • w okresie Księstwa Warszawskiego w 1810r.
To jest pytanie raczej z historii. Prowadzący nawet zwrócił się do obecnego w studiu Jacka Kurskiego, iż powiniem znać odpowiedź, gdyż jest historykiem. Poza tym, czy Powstanie Kościuszkowskie nie powinno być pisane z dużych liter?

15. Od 1 stycznia 2014r. warunkiem otrzymania kredytu mieszkaniowego w banku jest:
 • napisanie wniosku do prezesa zarządu banku
 • posiadanie minimum 5% wkładu własnego
 • przedstawienie zaświadczenia o niekaralności
Bezsensowna pierwsza odpowiedź.

16. Która lokata bankowa przyniesie większy dochód po roku oszczędzania?
 • z odsetkami 3% naliczanymi co kwartał
 • z odsetkami 6% naliczanymi co pół roku
 • obie ten sam
To pytanie może być podchwytliwe. Nie wspomniano bowiem, czy te odsetki to odsetki w skali roku, czy też nie.

17. Krajem przodującym na świecie w płatnościach przez telefon komórkowy jest:
 • Kenia
 • Szwajcaria
 • Polska
Komu taka informacja jest potrzebna? Czyżby chciano nakłaniać Polaków do doganiania Kenii?

18. Prof. Leonid Hurwicz dostał w 2007r. nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Co łączyło go z Polską?
 • urodził się w Łodzi i tam spędził dzieciństwo
 • ukończył prawo na Uniwestytecie Warszawskim
 • jego żona pochodziła z Krakowa
Kolejne pytanie nikomu nie potrzebne, a odpowiedź nasuwa się sama.

19. PayWare i PayPass to terminy oznaczające:
 • funkcje płatnicze kart zbliżeniowych
 • pomieszczenia dla VIP-ów na lotniskach
 • podatki od nieruchomości w luksusowych dzielnicach
Niemożliwe, by prawidłowa była pierwsza odpowiedź.

20. Inwestować można także w sztukę. Obraz którego polskiego malarza został sprzedany za najwyższą cenę w 2013 roku?
 • Jacka Malczewskiego
 • Henryka Siemiradzkiego
 • Jana Matejki
Posiadanie takiej informacji nie przyczyni się w niczym do poprawy sytuacji materialnej zwykłych obywateli.

21. Która grupa inwestorów ma obecnie największy udział w obrotach na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych?
 • polscy inwestorzy indywidualni
 • polscy inwestorzy instytucjonalni
 • inwestorzy zagraniczni

22. Która z innowacji daje szansę polskim przedsiębiorstwom na osiągnięcie światowych sukcesów w najbliższych latach?
 • drukarka 3D
 • grafen
 • hiperviagra
To pytanie z dziedziny nowych technologii. Obecność ostatniej odpowiedzi pozostawię bez komentarza (w momencie jej odczytywania w studiu TVP1 słychać było śmiech).

23. Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że stopy procentowe NBP powinny zostać niezmienione co najmniej do końca:
 • marca br.
 • pierwszego półrocza br.
 • 2015r.
Co z tego?

24. Ile wynosi w lombardzie faktyczne oprocentowanie w skali roku pożyczki na 2000zł, za której otrzymanie klient musi płacić lombardowy 500zł miesięcznie?
 • 100%
 • 200%
 • 300%
Kolejne pytanie typowo matematyczne. Dobrze, iż matematyka wróciła jako przedmiot obowiązkowy na maturze.

25. Ile ton złota posiada NBP jako aktywa rezerwowe?
 • 1 tonę
 • mniej niż 10 ton
 • około 100 ton
 • blisko 1000 ton
Nie przyda się to szaremu obywatelowi.

26. W czasie kryzysu w 2007r. w Polsce
 • upadł 1 bank
 • upadło 5 banków
 • upadło 15 banków
 • nie upadł żaden bank
No i co z tego? Że niby Polska to "zielona wyspa"? A ile firm w tym czasie upadło?

27. W lutym 2014r. Ryszard i Jacek podpisali umowę pożyczki. Odsetki wynikające z tej umowy zgodnie z polskim prawem nie mogą być wyższe niż:
 • 8%
 • 12%
 • 16%
 • 20%

28. Małżeństwo ma na wspólnym rachunku w banku równowartość 200 tyś. euro. W przypadku upadłości banku małżeństwo może odzyskać w BFG równowartość kwoty:
 • 10 tyś. euro
 • 50 tyś. euro
 • 100 tyś. euro
 • 200 tyś. euro

29. W 2014r. podatkowe przychody budżetu państwa mają wynieść 248 mld zł. Jaką część stanowić mają wpływy od osób fizycznych z podatku PIT?
 • prawie 10%
 • niecałe 18%
 • około 25%
 • prawie połowa
Skoro 18%-ową stawkę podatku płaci najwięcej obywateli, to odpowiedź jest oczywista.

30. Wg analizy NIK z kwoty 50 mld zł, którą państwo polskie przeznacza na szeroko rozumianą politykę prorodzinną, największe wydatki to:
 • zasiłki macierzyńskie
 • finansowanie przedszkoli
 • podatkowa ulga na dziecko
 • refundacja zabiegów in vitro

Podsumowując... Test ten był tandetnej jakości rozrywką dla mas mającą utwierdzić ludzi w przekonaniu, że jest dobrze i że powinni uważać na parabanki.

Żadne z pytań nie dostarczało informacji o sposobie funkcjonowania zniewalającego wszystkich obecnego systemu bankowego. Cóż, ludzie mają przecież harować i nie zadawać pytań.

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotpięć dodać cztery = (liczba/cyfra)

2014-01-01 14:22

Życzenia noworoczne

Najpierw górnolotnie i duchowo:

Niech Was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Wami, niech Was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Wam oblicze swoje i niech Was obdarzy pokojem.
Lb 6,24-26

A teraz tak bardziej przyziemnie...
Wiele szczęścia, radości i pokoju na ten 2014 rok. Niechaj Polska w końcu powstanie z kolan przed UE oraz innymi "panami" na tym świecie i nawróci się do Boga!

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotsiedem minus osiem = (liczba/cyfra)

2013-11-22 18:33

50 lat od śmierci JFK

Dziś mija dokładnie pół wieku od dnia, w którym dokonano zamachu na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, John'a Fitzgerald'a Kennedy'ego. Oficjalna wersja głosi, iż to Lee Harvey Oswald był jedynym zamachowcem. Jednak istnieje wiele faktów przeczących tej wersji wydarzeń.

Jestem przekonany, że Oswald był jedynie kozłem ofiarnym, a prawdziwym powodem śmierci Kennedy'ego był jego sprzeciw wobec bankierów w postaci Rozkazu Wykonawczego 11110, który dawał mu możliwość tworzenia dla potrzeb funkcjonowania państwa pieniędzy wolnych od długu i odsetek, czyli niezależnych od prywatnego przedsiębiorstwa o nazwie Bank Rezerw Federalnych (Federal Reserve, FED).

Potrzeba nam także dziś takich ludzi. Niechaj ten prawdziwy mąż stanu spoczywa w pokoju...

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotcztery - siedem = (liczba/cyfra)

2013-08-27 17:39

Demotywator

Zachęcam wszystkich bez wyjątku do zapoznania się z demotywatorem mego autorstwa, który powstał jakiś czas temu. Jego tytuł to "Nikt nie jest tak beznadziejnie zniewolony": http://demotywatory.pl/4177832.

Choć to demotywator, to liczę, że będzie motywujący. Mam nadzieję, że ludzie w końcu przejrzą na oczy. Jeśli nie, to już jest "po ptokach".

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotdwa dodać cztery = (liczba/cyfra)

2013-07-19 18:25

Dziura na 24 mld

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że w polskiej kasie brakuje ponad 24 mld złotych. Mamy więc ogromną dziurę w uchwalonym na ten rok budżecie. Z ust premiera Tuska i ministra finansów usłyszeliśmy, iż rząd ma zaoszczędzić w różnych resortach 8,5 mld zł, a pozostałe 16 mld będzie musiał pożyczyć. Aby pożyczka ta była w ogóle możliwa, minister Rostowski chce zawiesić jeden z progów ostrożnościowych, który obecnie uniemożliwia nadmierne zadłużanie się państwa.

Nie chcę pisać tutaj o tym, iż opozycja jak i niezależni eksperci krytykowali ustawę budżetową przed jej uchwaleniem, argumentując to tym, że założenia, dla których budżet został opracowany, były zbyt optymistyczne, a obliczenia ministra finansów wzięte z sufitu. Pisać chcę natomiast o tym, dlaczego rząd nadal rżnie głupa i nie czyni żadnych kroków, które raz na zawsze rozwiązałyby problem dziurawego budżetu.

By zasypać dziurę budżetową proponuje się wspomniane już cięcia oraz pożyczkę. Premier zapewnił, iż nie będzie podwyżki podatków, aby nie obciążać nadmiernie obywateli. Cóż za altruizm! Czy ma tak słaby wzrok, iż nie widzi, że obywatele już od dawna są nadmiernie obciążeni?

Czy wszystko, co rząd w zaistniałej sytuacji może zrobić, to ciąć wydatki, podnosić podatki albo zadłużać się zaciągając oprocentowane kredyty? Czy nie istnieje żadne lepsze rozwiązanie?

Otóż nieporównywalnie lepsze rozwiązanie istnieje, lecz z niewiadomych względów nigdy i nigdzie się o nim nie wspomina, jakby w ogóle go nie znano. Trudno w to jednak uwierzyć biorąc pod uwagę fakt, iż przedstawione ono zostało już prawie 100 lat temu. Mowa o Kredycie Społecznym.

W skrócie rozwiązanie to polega na przywróceniu rządowi (który ma służyć obywatelom, a nie gnębić ich na każdym kroku na co raz to bardziej wymyślne sposoby) możliwości emisji pieniędzy. Jest to najważniejszy z przywilejów, które rząd powinien posiadać. Sam Abraham Lincoln był tego zdania. Gdyby polski rząd prawo to posiadał, zniknąłby absurdalny, ciągnący się w nieskończoność problem braku pieniędzy na wszystko. Więcej informacji można uzyskać przeglądając tę stronę i czytając pismo MICHAEL.

Niestety obecna konstytucja Polski z 1997 r. (umyślnie pisane z małej litery, gdyż ustawa ta nie zasługuje na dużą literę) nie pozwala rządowi emitować środków finansowych dla zaspokajania potrzeb obywateli i działania instytucji zapewniających harmonijne funkcjonowanie państwa. Polskie Państwo nie posiada więc żadnych pieniędzy, jeśli wcześniej nie zabierze ich własnym obywatelom lub nie pożyczy na procent z banków.

W dzisiejszych czasach pieniądze to w znacznej większości cyfry na koncie bankowym. Jakże więc brak tych cyfr, które kilkoma kliknięciami w klawiaturę można by stworzyć, zamiast brak niezbędnych materiałów budowlanych i ludzi do pracy decyduje na przykład o tym, czy powstanie kolejny odcinek autostrady? Czy ktoś widzi w tym jakiś sens?

Rząd działający rzeczywiście dla dobra obywateli czyniłby więc wszelkie kroki, by odzyskać wyłączną możliwość emisji pieniędzy. Cóż z tego, iż naraziłby się bankierom? Kto jest ważniejszy: mała grupka pasibrzuchów chodzących w drogich garniturach i latających prywatnymi odrzutowcami, czy 38 milionów Polaków?! Ten rząd jednak woli dalej napełniać prywatne sejfy bankierów!

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotjeden odjąć siedem = (liczba/cyfra)

2013-03-31 12:38

Alleluja!

Niech zmartwychwstały Chrystus udzieli nam życia w prawdziwym szczęściu, obfitości oraz wolności od trosk obecnej codzienności.

Wszystkiego najwspanialszego wszystkim od żyjącego Boga, który jest Miłością!

1 komentarz | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotosiem plus pięć = (liczba/cyfra)
Komentarze
2013-06-05 11:01:05   przez anonim
http://www.scribd.com/doc/118067922/PARADIGM-DOCUMENT-FROM-THE-TREASURY-FINANCE-AG-INDUSTRIESTRASSE-21-CH-6055ALPNACH-DORF-SWITZERLAND

2013-01-16 18:15

Rodzaj logiki w stosowaniu prawa

Nie pomylę się pewnie, jeśli stwierdzę, iż nie jeden i nie jedna z Was uważa za niesprawiedliwe, że w prawie obowiązuje zero-jedynkowa (boolowska) klasyfikacja. Mam na myśli np. trwający obecnie protest Matek I kwartału 2013 protestujących przeciw wykluczeniu ich z grona matek, którym przysługuje roczny urlop macierzyński. A wykluczone zostały wyłącznie dlatego, że mają pecha i urodziły lub urodzą swoje maleństwo przed graniczną datą 17 marca br.

Prawie identyczna forma dyskryminacji spotyka wiele osób, które nie kwalifikują się do wcześniejszej emerytury, gdyż urodziły się trochę za późno. Jednym w głównych czynników kwalifikujących, bądź też nie, do wcześniejszej emerytury jest data urodzenia, która nie może przekroczyć dnia 31 grudnia 1948r. Tak więc jeśli pracownik urodził się dnia następnego, o wcześniejszej emeryturze może zapomnieć. Nawet sekundy mają wielkie znaczenie, gdyż osoba urodzona 31.12.1948 o godz. 23:59 spełnia podstawowy warunek kwalifikacji, a urodzona 01.01.1949 o godz. 00:00 już nie. Gdzie tu logika i podstawowe poczucie sprawiedliwości?!

Można jednak naprawić ten żałosny system w sposób całkiem prosty. Aż dziwne wydaje się, iż nikt do tej pory o tym nie pomyślał. Można przecież płynnie przejść ze stosowania starej ustawy w stosowanie nowej. Eureka!

W matematyce oprócz logiki boolowskiej (0 i 1, fałsz i prawda) funkcjonuje też inna logika zwana logiką rozmytą. Jest to uogólnienie logiki boolowskiej. Za prosty przykład niechaj posłuży subiektywne odczucie prędkości. Dla jednych osób (np. dzieci) prędkość 100km/h może wydawać się znaczna, a dla innych (np. pilotów) niewielka. Nie da się więc wyznaczyć takiej wartości prędkości, powyżej której wszyscy ludzie uważają ją za znaczną, a poniżej której za np. średnią. Jak to można zastosować w polskim prawie, by nie było tak dyskryminujące?

Wystarczy wykorzystać prosty wzór na funkcję liniową: y = a*x, o której uczą się uczniowie gimnazjum (jeśli nie szkół podstawowych), na przykład w ten sposób:

 • a - współczynnik obliczony wg wzoru: a = 100% / "ilość dni pomiędzy datami granicznymi"

  (daty graniczne, to daty ostatniego dnia pełnego funkcjonowania starej ustawy i pierwszego dnia pełnego funkcjonowania nowej ustawy)
 • x - ilość dni, jaka upłynęła od pierwszej daty granicznej do dnia, dla którego obliczamy wartość y
 • y - procent, w jakim stosowana będzie nowa ustawa
Jeśli obliczona w ten sposób wartość y przekroczy 100%, to oczywiście za wynik uznajemy wartość 100%.
Stara ustawa byłaby stosowana w (100-y) procentach.

W omawianym przypadku ustawy o rocznym urlopie rodzicielskim, co do której protestują Matki I kwartału 2013, wyglądało by to więc tak (zakładając daty graniczne na 31.12.2012 oraz 01.09.2013):


Liczba dni pomiędzy datami wynosi 244, więc: a = 100% / 244 = 0.41

Oto tabela przedstawiająca stosowalność nowej ustawy:
Data ur. dzieckaxy [%]Dł. urlopu [m-sc]
31.12.2012006
01.01.201310.416.0246
02.01.201320.826.0492
03.01.201331.236.0738
04.01.201341.646.0984
05.01.201352.056.123
...
02.03.20136125.017.5006
...
02.05.201312250.029.0012
...
02.07.201318375.0310.5018
...
01.09.2013244100.0412.0024
Długość urlopu obliczono wg wzoru:
urlop = "ilość urlopu wg starej ustawy" + y * "różnica urlopu między nową i starą ustawą" = 6 + y * 6

Co to za doradcy rządowi, którzy nie pomyśleli o takim, o niebo bardziej sprawiedliwym rozwiązaniu? Gdyby z niego skorzystano rząd zaoszczędziłby więcej niż te 400-500 mln złotych, które ma zamiar zaoszczędzić wykluczając Matki I kwartału przez zastosowanie daty odcięcia (pojedyńczej daty granicznej). Zniknąłby także sztuczny podział na matki "gorsze" i "lepsze".

Pewnie znajdą się przeciwnicy takiego rozwiązania, którzy powiedzą, że "to wprowadzi niepotrzebne komplikacje". Nie należy ich jednak słuchać, bo czy funkcję liniową można uznać za skomplikowaną?

"Zawsze musi być jakaś graniczna data" - mówił w "Jeden na jeden" minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Istnieć musi - to prawda. Czy jednak ktoś zmusza rząd, by taka data istniała tylko jedna? Nie! A więc tylko od rządu zależy, czy coś z tym faktem zrobi.

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotosiem dodać dwa = (liczba/cyfra)

2013-01-01 00:00

Nowy Rok 2013

Szczęśliwego Nowego Roku!
Na ten 2013 rok życzę:
 • dobrej pracy dla poszukujących jej oraz zadowolenia z niej dla tych, który nie muszą już szukać,
 • wspaniałych relacji z bliskimi,
 • zdrowia, szczęścia i radości na każdy dzień,
 • aby politycy w końcu działali dla dobra obywateli,
 • wprowadzenia Kredytu Społecznego w Polsce,
 • spełnienia wszelkich, dobrych marzeń.

Niechaj rozpoczęty właśnie rok będzie nieporównywalnie lepszy od minionego!

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotpięć minus dziewięć = (liczba/cyfra)

2012-12-24 08:18

Życzenia świąteczne

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę prawdziwego pokoju i radości. Niech małe Dzięcię Jezus zaradzi wszelkim naszym smutkom i problemom, a te, które musimy przeżyć, pomoże nam przetrwać i wyjść z nich zwycięsko.

Niech Dobry Bóg, który przyszedł na świat, by otworzyć nam bramy nieba, pobłogosławi wszystkim oraz udzieli pełni szczęścia już teraz, a przede wszystkim w  życiu czekającym nas po śmierci!

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotcztery minus sześć = (liczba/cyfra)

2012-12-01 10:15

Powiadomienia o aktualizacji

Wprowadzone zostały xml-owe pliki ATOM w celu umożliwienia Czytelnikom śledzenia nowych artykułów i wpisów na blogu. Zachęcam do subskrybcji, aby być na bieżąco.

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotpięć + jeden = (liczba/cyfra)

2012-11-11 12:12

Polska niepodległa?

Obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na każdym domu czy mieszkaniu - tak, jak na moim - powinna wisieć biało-czerwona flaga.

Dzisiejsze święto to pamiątka dnia, w którym po 123 latach niewoli mogliśmy w końcu powiedzieć, iż sami stanowimy o sobie. Niedługo, bo niecałe 21 lat, mogliśmy się jednak z tego cieszyć. Przyszła II WŚ, a po niej komunizm. Obecnie słyszy się, że żyjemy w wolnym i demokratycznym państwie. Jednak, czy jest to prawdą? Czy jesteśmy wolni? Zdecydowanie nie!

A to dlatego, że nie jesteśmy wolni pod względem finansowym. Bo czyż wolny jest naród, który, by wykonać na swe potrzeby jakąś strategiczną, ważną inwestycję (np. autostradę), musi się zadłużyć i potem przez lata spłacać ten dług własnym potem i krwawicą albo żebrać o dotacje z UE? Czy wolny jest kraj, którego służba zdrowia oddaje ostatnie tchnienie tylko dlatego, iż na budżetowym koncie bankowym widnieje zbyt mała liczba?

Tak jak organizmowi ludzkiemu niezbędna jest odpowiednia ilość krwi, aby mógł żyć i prawidłowo funkcjonować, tak w ekonomii potrzebna jest odpowiednia ilość pieniędzy. Niestety polska i światowa ekonomia stoi na głowie, a system finansowy sterowany jest przez garstkę wysoko postawionych ludzi. Dozują oni pieniądz w ilości takiej, by utrzymywać "swego pacjenta" (zniewolone narody) jedynie w stanie wegetatywnym. Zwykły człowiek zmuszony jest więc często do brania udziału w wyścigu szczurów. Pieniądz nie służy człowiekowi, lecz często jest odwrotnie: człowiek służy pieniądzom.

Mam nadzieję, że dożyję dni, kiedy wyzwolimy się także z tego finansowego jarzma. Tak nam dopomóż Bóg!

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotdziewięć razy sześć = (liczba/cyfra)

2012-09-20 12:00

Ostrzeżenie dla klientów ING Banku

Jakiś już czasu emitowane są w telewizji nowe reklamy ING Banku, w których Marek Kondrat mówi, że lepiej pożyczyć z banku, bo pożycza się pieniądze i tylko pieniądze jest się winnym. Z odsetkami oczywiście, o czym już nie wspomina.

Do tej pory widziałem 3 wersje: z ojcem wybierającym się rano na ryby, z matką nadającą imię swemu wnuczkowi oraz z babcią zwijającą włóczkę.

Reklamy te, choć moim zdaniem wykonane dobrze i z humorem, przedstawiają jednak głównego bohatera (który pożyczył od rodziny) jako "faceta bez jaj". Bo co to za facet, który nie potrafi powiedzieć matce "nie", gdyż kiedyś pożyczył od niej na kino domowe i teraz zgadza się na imię dla swojego pierworodnego, które nie podoba się ani jemu, ani jego żonie? Reklama nie uczy pracy nad sobą, lecz pójścia na łatwiznę. Czegóż jednak się spodziewać po reklamie, skoro istnieje tylko po to, by wypracować większy zysk?

Ostrzegam więc przyszłych kredytobiorców pożyczek w ING Banku, gdyż mogą zostać posądzeni o brak cohones.

0 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotzero minus jeden = (liczba/cyfra)

2012-09-03 15:06

W środę premier Donald Tusk będzie przedstawiał dane, ile (wg wyliczeń jego ekspertów) kosztowałoby wprowadzenie proponowanych przez prezesa PiS we wczorajszym expose zmian. Zrobi to oczywiście dlatego, by stwierdzić, iż Polski na takie wydatki nie stać oraz w konsekwencji uznać pana Jarosława Kaczyńskiego za człowieka co najmniej oderwanego od rzeczywistości.

Premier Tusk albo nie wie nic o Kredycie Społecznym (w co raczej wątpię), albo wie o nim na tyle dużo, by nadal wmawiać Polakom, iż nie ma rozwiązania na dziurę budżetową oraz rosnący dług narodowy prócz cięcia kosztów i podnoszenie podatków, by nadal przymilać się światowej finansjerze.

Podobne wyjaśnienia przedstawiał niegdyś William Vaughn (doradca Fortney’a Starka) tłumacząc cięcia w programach opieki zdrowotnej. Powiedział on: „Gdyby pieniądze pochodziły z nieba jak manna, my byśmy za to zapłacili. Ale tak nie jest, więc musimy wybierać”. Wydaje się, że obecny premier Polski czerpał z dokonań Vaughn'a.

Proszę sobie uświadomić i zapamiętać, iż - jak będzie pewnie mówił premier - "Polski nie stać na takie wydatki", gdyż oddała swoje suwerenne prawo do emisji pieniędzy w ręce prywatnych karteli bankowych. Prawo emisji wolnych od długu pieniędzy musi być jak najszybciej oddane w ręce Narodu. W przeciwnym wypadku nigdy nie osiągniemy dobrobytu i nadal nie będziemy suwerenni (mimo zapewnień wielu publicznych osób, iż suwerenność odzyskaliśmy w 1989r.).

5 komentarzy | skomentuj
Skomentuj
Treść
Podpis
Antybotdziewięć - dwa = (liczba/cyfra)
Komentarze
2012-09-20 10:15:45   przez Inw
"EMISJA WOLNYCH OD DŁUGU PIENIĘDZY"????
To znaczy emisja pieniędzy znikąd? To jest drukowanie pustego pieniądza. Tak właśnie robiono w Polsce w latach 80-tych, a to tylko napędzało inflację. Efekt był odwrotny do zamierzonego.
Niestety w ekonomii nie ma cudów.
Nie ma nic za darmo.
Dobrobyt to tylko i wyłącznie efekt pracy, a ściślej mówiąc produkcji.
Kto produkuje, ten ma.
2012-09-20 16:30:39   przez doscniewoli.pl
Nie chodzi o drukowanie pustego pieniądza. Pieniądz będzie miał zawsze pokrycie w dobrach.
Oczywiście, iż dobrobyt jest efektem pracy i produkcji. Piszesz, "Kto produkuje, ten ma". Co jednak produkują banki? Czy bankierzy wytwarzają jakiekolwiek dobra? Nie! Oni tylko TWORZĄ pieniądze (w momencie udzielania kredytu) i pożyczają nam je na procent, a jak nie będziemy w stanie oddać, to zabierają nam na przykład dom (jeśli kredyt był poręczony hipoteką).
Bankierzy więc nic nie produkują, a mają wiele - znacznie więcej niż wielu pracujących uczciwie ludzi. Nie sądzisz, że coś tu jest mocno nie w porządku?
2012-11-09 14:47:55   przez anonimowo
Te tłumaczenia partyjnych oszustów i banksterów to obłuda i bezczelne KŁAMSTWA.
Wszystko zaczyna się od konstytucji.

Obecna konstytucja RP to FUNDAMENT CYWILIZACJI ŚMIERCI, uprawianej za pomocą LICHWY I PODATKÓW.

Więcej na stronie; www.konstytucja.manifo.com

Pozdrawiam - Kazimierz z Kęt
2014-11-24 16:37:18   przez cebulaka
Znakomity wpis
Polece go znajomym. Czekam na więcej historii Pozdrówka!
cebulaka http://onion.pl
2014-11-25 06:57:37   przez swietna
Świetny strona naprawde - duzo sie dowiedziałem
swietna http://o2p.pl